Św. Marta z Betanii
patronka gospodyń domowych, kucharek, sprzątaczek, a także hotelarzy i właścicieli zajazdów.
W ikonografii przedstawia się ją w skromnej szacie, trzymającą pęk kluczy, łyżkę lub inne narzędzia domowe.
Dom rodzinny Marty, w którym mieszkała wraz ze swoim bratem Łazarzem i siostrą Marią, znajdował się w Betanii niedaleko Jerozolimy. Często gościła w nim Jezusa z uczniami, którzy zmęczeni wędrówkami zachodzili tam, aby odpocząć. Wtedy też Marta szykowała gościom posiłek oraz niekiedy nocleg. Jedną z takich sytuacji zapisał św. Łukasz w swojej Ewangelii. ‘’Podczas ich drogi wstąpił do pewnej wsi. Przyjęła Go kobieta imieniem Marta. Miała siostrę imieniem Maria. Ta usiadła u stóp Pana i słuchała Jego słów. Marta natomiast zajmowała się wystawną obsługą. Przystanąwszy powiedziała: "Panie, nic Cię to nie obchodzi, że moja siostra zostawiła mnie samą przy obsłudze? Powiedz jej, aby mi pomogła". Pan rzekł jej na to: "Marto, Marto, martwisz się i niepokoisz o tak wiele, a tylko jedno jest potrzebne. Maria wybrała dobrą cząstkę i nie zostanie jej ona zabrana".’’ To właśnie na przykładzie Marty Jezus pokazuje nam, że marne są wszystkie nasze zabiegi o rzeczy doczesne, ponieważ zbawienie duszy jest najważniejszą sprawą, obok której wszystkie starania, troski, prace i zajęcia nasze mają tylko wartość drugorzędną. Martę wspomina w Ewangelii również św. Jan, odnotowując wskrzeszenie Łazarza, którego już pochowano w grobie. Wyznała ona wtedy wiarę w Jezusa jako Mesjasza i Syna Bożego.
Pewna legenda głosi, że po Wniebowstąpieniu Chrystusa Martę, Łazarza i ich siostrę Marię załadowano na dziurawą łódź, z nadzieja, że utopią się w Morzu Śródziemnym. Oni zaś w cudowny sposób dopłynęli do wybrzeża południowej Francji. Tam po dziś dzień w mieście Tarascona znajdują się Jej relikwie.
Święta Marta jest czczona jako patronka gospodyń domowych, kucharek, sprzątaczek, a także hotelarzy i właścicieli zajazdów. W ikonografii przedstawia się ją w skromnej szacie, trzymającą pęk kluczy, łyżkę lub inne narzędzia domowe. Jej wspomnienie przypada w Kościele katolickim na dzień 29 lipca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz