św. Jan Bosko
- patron młodzieży, uczniów, studentów, redaktorów, wydawców.
"Aby czynić dobro, trzeba mieć odrobinę odwagi,
być gotowym na zniesienie każdego upokorzenia
i nigdy nikogo nie upokarzać, być zawsze życzliwym."
Św. Jan Bosko urodził się 16.08.1815 roku. Kiedy miał dwa i pół roku zmar jego ojciec - Franciszek. Wychowywała go matka Małgorzata. Miał dwóch starszych braci - Józefa i Antoniego. Jan mieszkał w małej rolniczej wiosce. Żył w czasach, w których w jego rodzinnym Piemoncie dokonywały się przemiany polityczne, jednak on sam nigdy nie angażował się w politykę ("moją polityką jest Ojcze Nasz"). Miał bardzo różnorodne pasje - był linoskoczkiem, iluzjonistą i opowiadał, zarówno rówieśnikom jak i dorosłym, świetne przypowieści. Często spotykał się z kolegami, opowiadając im niedzielne kazania oraz dając pokaz swoich zdolności skakania na linie. W wieku 9 lat śniło mu się, że zostanie pomocnikiem Chrystusa, jednak nie zrozumiał tego od razu. Miał doskonałą pamięć, o jakiej marzy każdy uczeń - potrafił idealnie powtórzyć zasłyszane kazania czy wykłady.
Jako dzewięcioletni chłopiec rozpoczął naukę, a w wieku 11 lat przyjął Pierwszą Komunię Świętą w parafialnym kościele. Jan nie bał się żadanej pracy - zaczynał od bycia stajennym. Później był szewcem i sprzedawcą w kawiarni, nauczył się też szyć i robić likiery.
Chciał wstąpić do zakonu franciszkanów, jednak, po pewnym śnie, w ostateczności decyduje się na wstąpienie do seminarium. poznał tam kleryka o imieniu Alojzy, który stał się dla niego wzorem. Umówili się, że ten, który umrze pierwszy, przyjdzie do drugiego i powie mu czy został zbawiony. Pierwszy umarł Alojzy i rzeczywiście odwiedził Jana.
W wieku 26 lat Jan zostaje kapłanem. Pracował głównie wśród więźniów i chorych. Szybko jednak rozpoczął posługę wśród młodzieży - pomagał młodym w znajdowaniu pracy, organizował im wycieczki, odprawiał dla nich Msze, spowiadał. W 1844 roku założył pierwsze oratorium dla młodzieży w Turynie, a z czasem powstawały kolejne. Były to miejsca zabawy i nauki, które pomagały młodym ludziom. W prowadzeniu ośrodków pomagali mu ks. Józef Cafasso oraz matka Małgorzata.
Jan był także założycielem kilku zgromadzeń. Pierwsze z nich - Towarzystwo Świętego Franciszka Salezego - powstało w 1855 roku, a pierwszym salezjaninem został podopieczny świętego - Michał Rua. Następnie powstało Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki Wiernych oraz Rodzina Salezjańska.
Jan Bosko żył w czasach, kiedy bardzo często pracowała młodzież, która pracowała po 12-15 godzin dziennie często w bardzo ciężkich warunkach. Niektórzy tracili pracę po powstawaniu masowo fabryk, w których pracowało mniej ludzi. Jan Bosko zajmował się właśnie młodzieżą opuszczoną i potrzebującą, która często zamiast uczyć się, pracowała w nieludzkich warunkach - nie było ustalonych godzin pracy, umów o pracę, pracodawcy nie dbali o bezpieczeństwo swoich pracowników, a czas pracy nie pozwalał na rozpoczęcie podstawowej nauki.
Jan Bosko wprowadził w swoich domach system prewencyjny. Opiera się on w całości na rozumie, religii i miłości wychowawczej; natomiast zakazuje wszelkiego rodzaju kar cielesnych. Wprowadza zasadę, że wychowawca stara się być dla wychowanka przyjacielem, a nie osobą, która go nadzoruje i wymierza odpowiednie kary.
Jan Bosko zmarł 31 stycznia 1888 roku. W 1929 roku został beatyfikowany, a 5 lat później ogłoszony świętym przez papieża Piusa XI. Jest patronem młodzieży, uczniów, studentów, redaktorów, wydawców.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz